FSD-121-OP
Model FSD-121-OP
1-1/1 Hour - Combination Fire Smoke Damper
Actuator in the Airstream - Out-of -Partition
The FSD-121-OP combination fire smoke damper employs triple-V blades for point-of-origin control of fire and smoke in static and dynamic smoke management systems. These specialty dampers are approved for installation with the closed plane of the blades up to 14-1/2" (368) outside the fire rated partition and come standard with the actuator in the airstream allowing for direct service access from the face of the damper through the HVAC grille. The FSD-121-OP is qualified to 2,000 ft/min (10.2 m/s) and 4 in.wg. (1.0 kPa) and may be installed in vertical walls or partitions, or horizontally in floors or assemblies with fire resistance ratings up to 2 hours.
Standard Construction
Frame: 5" x 1" (127 x 25) galvanized steel hat channel with inerlocking corner gusset. Equivalent to 13 ga. (2.4) channel frame. Low profile head and sill are used on sizes less than 13" (330) high.
Blades: 6" x 16 ga. (152 x 1.6) galvanized steel - triple-V.
Sleeve: 20 ga. (1.0) galvanized steel with 1" (25) flange and factory installed thermal insulation on four sides.
Axles: 1/2" (13) diameter plated steel hex.
Linkage: Concealed in frame.
Bearings: Stainless steel oilite, sleeve-type.
Seals: Silicone blade edge seals and flexible metal jamb seals.
Actuator: 120 VAC, power-open, spring-close, internal mount.
Fire Closure Device: HS-10 (electric actuators)
                                    PFV (pneumatic actuators)
Fire Closure Temperature: 165oF (75oC)
Minimum Size: 10" x 6" (254 x 152)
Maximum Size: 36" x 48" (914 x 1219)
Ratings
UL 555 Fire Resistance Rating: 1-1/2 hour (vertical and horizontal)
UL 555S Leakage Class: 1
Maximum Temperature: 350oF (177oC)
UL 555 and 555S Listing: R14981
CSFM Listing: 3225-1404:105 and 3230-1404:106
New York City MEA Listing: 295-98-E
Meets NFPA Standards: 90A, 92A, 92B and 101